Pozyskiwanie funduszy w czasach big data

Fragment artykułu

W drugim tygodniu października 2018 roku w stolicy Słowacji zorganizowano już po raz dziewiąty największą w tej części Europy regionalną konferencję na temat pozyskiwania środków od darczyńców indywidualnych i firm na działania organizacji pozarządowych. Do Bratysławy przyjechało stu pięćdziesięciu dwóch uczestników z dwudziestu trzech krajów. Najliczniej reprezentowane były organizacje pozarządowe z Czech i Polski oraz ze Słowacji, ale nie zabrakło także fundraiserów z Austrii i Węgier, a nawet z Bośni, Francji, Finlandii czy Izraela.

Organizatorem konferencji jest Słowackie Centrum Fundraisingu, któremu od  momentu powstania przewodzi doktor Eduard Marček – jeden z liderów trzeciego sektora na Słowacji. Przez pierwszych kilka lat konferencja funkcjonowała jako  „Słowacko-Czeska konferencja fundraisingu”, w 2014 roku podjęto jednak decyzję, aby zorganizować wydarzenie o charakterze regionalnym, tworząc tym samym platformę wymiany doświadczeń dla organizacji działających w Europie Centralnej i Wschodniej.

Nieprzypadkowo konferencja organizowana jest cyklicznie w pierwszych tygodniach października. Jej termin jest skorelowany z organizowaną w tym samym miesiącu w Holandii, największą w Europie konferencją o fundraisingu – International Fundraising Congress (IFC).

Warto wspomnieć, że za holenderskim wydarzeniem nie stoi organizacja mająca siedzibę w Królestwie Niderlandów, lecz brytyjskie The Resource Aliance, co zapewne ma wpływ na koszt udziału w kongresie, który dla zdecydowanej większości organizacji z Europy Centralnej czy Wschodniej wydaje się zaporowy. Uczestnictwo w konferencji bratysławskiej jest zdecydowanie bardziej przystępne cenowo, a dzięki centralnej lokalizacji dojazd na Słowację z Polski, Czech czy Austrii nie stanowi wyzwania logistycznego. Zbieżność dat wspomnianych konferencji ma jeszcze jedną zaletę – podróżujący do Europy eksperci od fundraisingu gotowi są często  przedłużyć swój pobyt na kontynencie, żeby uczestniczyć w obu wydarzeniach a nie tylko w jednym, bez ponoszenia dodatkowych kosztów transportu.

Pobierz cały artykuł w formacie .pdf
0.051s / 2682.29 kB / 190 inc